Lanzarote - przewodnik

O LANZAROTE

Historia wyspy
Ekonomia
Arrecife
César Manrique
Koszty Życia
Pogoda

PODRÓŻ NA LANZAROTE

Port lotniczy
Porty morskie
Połączenia promowe
Ważne informacje
Przydatne telefony
Cennik i karnety

CO TRZEBA ZOBACZYĆ

Fundación César Manrique
Cueva de los Verdes
Jameos del Agua
Mirador del Río
La Geria
Los Hervideros
Charco de los Clicos
Montańas del Fuego
Jardín de Cactus

CO WARTO ZOBACZYĆ

Zamki
Kościoły
Inne

PLAŻE I KURORTY

Costa Teguise
Puerto del Carmen
Playa Blanca
La costa de La Santa

ROZRYWKA

Restauracje
Bary
Zakupy

OKOLICE

Archipelag Chinijo
La Graciosa

HOTELE

Hotele 1 gwiazdkowe
Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

Historia wyspy Lanzarote


Lanzarote była najprawdopodobniej pierwszą wyspą z archipelagu Wysp Kanaryjskich, która została zasiedlona. Według różnych źródeł pierwsi mieszkańcy - Guanchowie, pojawili się tu w I lub II wieku naszej ery. Ich pochodzenie nie jest do końca znane, jednak przypuszcza się, iż wywodzili się z plemion zamieszkujących północne rejony Afryki. Guanchowie byli ludźmi bardzo prostymi, zajmowali się głównie pasterką, rybołówstwem oraz uprawą. Od nich również wywodzi się znane do dziś, tradycyjne kanaryjskie gofio. Wyspę nazywali Titeroy-Gatra, w pierwszych zaś historycznych zapisach figuruje ona pod nazwą Purpuraria - purpurowa wyspa, od występującej tu w dużych ilościach rośliny, z której pozyskiwano naturalny barwnik.

Pod koniec XIII w. coraz więcej żeglarzy i handlarzy zaczęło wyprawiać się w kierunku Wysp Kanaryjskich. I tak ok. 1312 roku na Lanzarote pojawił się włoski nawigator Lancelotto Malocello, od którego imienia wyspa przyjęła swą obecną nazwę. Malocello pozostał na wyspie przez ok. dwie dekady, do czasu aż został z niej wydalony przez Guanchów. Do dziś dnia można jednak oglądać wspaniałą twierdzę Castillo de Santa Barbara wzniesioną przez niego na szczycie Montana de Guanapay w okolicach Teguise.

W 1402 r. do brzegów wyspy dotarł francuski żeglarz Jeana de Béthencourt wysłany przez króla Hiszpanii z misją jej podboju. Béthencourt doprowadził do buntu wśród Guanchów, co ułatwiło opanowanie wyspy i włączenie jej pod panowanie hiszpańskiej korony. Lanzarote stała się bazą do podboju kolejnych wysp archipelagu.

Od 1730 do 1736 roku wyspa była poddana serii silnych wulkanicznych erupcji. Lawa i wulkaniczne pyły pokryły niemal 1/4 jej powierzchni, w tym jedenaście wiosek i najbardziej żyzne tereny. Świadectwo tego wydarzenia wraz z ponad setką kraterów można oglądać obecnie w Parku Narodowym Timanfaya (Montañas del Fuego).

W 1927 roku Lanzarote oraz Fuerteventura stały się częścią prowincji Las Palmas.


Wyszukaj hotel na Lanzarote

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Lanzarote - EbookGet it on Google Play

Lanzarote Przewodnik turystyczny - wersja papierowaSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu lanzaroteprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) LANZAROTEPRZEWODNIK.PL 2009-2016