Lanzarote - przewodnik

O LANZAROTE

Historia wyspy
Ekonomia
Arrecife
César Manrique
Koszty Życia
Pogoda

PODRÓŻ NA LANZAROTE

Port lotniczy
Porty morskie
Połączenia promowe
Ważne informacje
Przydatne telefony
Cennik i karnety

CO TRZEBA ZOBACZYĆ

Fundación César Manrique
Cueva de los Verdes
Jameos del Agua
Mirador del Río
La Geria
Los Hervideros
Charco de los Clicos
Montańas del Fuego
Jardín de Cactus

CO WARTO ZOBACZYĆ

Zamki
Kościoły
Inne

PLAŻE I KURORTY

Costa Teguise
Puerto del Carmen
Playa Blanca
La costa de La Santa

ROZRYWKA

Restauracje
Bary
Zakupy

OKOLICE

Archipelag Chinijo
La Graciosa

HOTELE

Hotele 1 gwiazdkowe
Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

Lanzarote - informacje podstawowe


Lanzarote położona jest na Oceanie Atlantyckim w odległości 1000 km od wybrzeży półwyspu Iberyjskiego i ok. 150 km od wybrzeży Afryki. Zajmuje obszar 845,94 km2 (70 km długości i 20 km szerokości) i jest czwartą co do wielkości wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej najwyższym punktem jest Las Penas del Chache (670 m. n.p.m.).

Lanzarote politycznie należy do Hiszpanii. Wraz z sąsiednimi wyspami Gran Canarią i Fuerteventurą tworzy prowincję Las Palmas. Administracyjnie podzielona jest na 7 gmin: Arrecife, Haría, San Bartolomé, Tías, Tinajo, Yaiza i Teguise, z których ta ostatnia dodatkowo obejmuje swoim zasięgiem leżące na północy i w większości nie zamieszkałe wysepki z tzw. archipelagu Chinijo. Stolicą wyspy od 1852 r. jest Arrecife. Ze względu na to, iż na Lanzarote nigdy nie rozwijał się żaden przemysł w 1993 r. UNESCO uznało całą wyspę za Rezerwat Biosfery.

Jak i pozostałe wyspy archipelagu, także i Lanzarote jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, a jej powierzchnia do dnia dzisiejszego niemal w połowie pokryta jest wulkanami, kraterami i polami lawy. Ten "księżycowy" krajobraz doskonale kontrastuje z zielenią pół uprawnych i winnic, z bielą domów i pięknym, szmaragdowym kolorem wód oceanu. Ostatnie erupcje wulkanów miały miejsce w XVIII i XIX w. i w ich miejscu utworzono park narodowy Timanfaya. Inną wulkaniczną atrakcją jest bez wątpienia tzw. Tunel Atlantydy - najdłuższy na świecie wulkaniczny tunel powstały dzięki niesamowitej aktywności sejsmicznej Montaña de la Corona. Jego fragmenty można oglądać w Jameos del Agua i Cueva de los Verdes.

Pomimo typowego wulkanicznego charakteru wyspy jej wybrzeże obfituje w liczne, piaszczyste i białe plaże. Największe z nich skupiają się przede wszystkim wokół turystycznych kurortów, m.in. w Playa Blanca i Puerto del Carmen, za najpiękniejsze zaś uważa się te zlokalizowane w Papagayo.


Więcej informacji o Lanzarote znajduje się w poniższych działach:


Wyszukaj hotel na Lanzarote

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Lanzarote - EbookGet it on Google Play

Lanzarote Przewodnik turystyczny - wersja papierowaSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu lanzaroteprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) LANZAROTEPRZEWODNIK.PL 2009-2016